ПРОМОВА

Голови товариства Романюка С. В. на урочистому богослужінні в Храмі святого Миколая Чудотворця (церква Миколи Притиска на Подолі) на честь Різдва Пресвятої Богородиці та шанованої Ікони Холмської — заступниці холмщаків

Всечесні отці!

Дорогі краяни та прихожани церкви Миколи Притиски!

З метою надання можливості вихідцям із Холмщини, які проживають у місті Києві та Київській області брати участь у богослужіннях на честь шанованої ікони Холмської, на пожертвування членів нашого товариства виготовлена та принесена в дар Церкві Миколи Притиска Ікона Холмської Богородиці.

Холмська Чудотворна Ікона Божої Матері є однією з найдавніших Ікон України, найшанованішою у християнському світі, пам’яткою візантійського мистецтва XI—XII ст. Після довгих років невідомості та поневірянь, у 1945 році під час примусового переселення етнічних українців з Холмщини, Ікона була перевезена в Україну Митрофорним протоієреєм Гавриїлом Коробчуком і довгий час таємно зберігалася в його родині.

15 вересня 2000 року відбулося оприлюднення ікони та офіційна її передача Надією Горлицькою, донькою о. Гавриїла, до Волинського краєзнавчого музею за умови створення безпеки зберігання, проведення її реставрації та довічного перебування у межах міста Луцька. В даний час ікона знаходиться на зберіганні і реставрації в Музеї волинської Ікони.

Повернення з небуття Чудотворного Образу, що вважався назавжди втраченим, сприймається холмщанами як вияв найвищої Божої та історичної справедливості.

Ікону Холмської Матері Божої принесену в дар Церкві Миколи Притиски, виконав Михайло Гайовий, майстер іконописного живопису, член Спілки художників України. Майстерня живопису та храмової культури Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, керівник Стороженко Микола Андрійович, академік, Народний художник України, лауреат державної премії України імені Т. Г. Шевченко.

вересень, 2007 рік.