Відбувся захід до Дня Пам’яті жертв депортації автохтонних українців

Шановні Народні депутати України – нащадки депортованих,
Дорогі краяни, друзі,

Інформуємо Вас, що 7 вересня 2017 року в Києві на базі Національного музею літератури України за підтримки Українського інституту національної пам’яті відбулися заходи до Дня Пам’яті жертв депортації автохтонних українців з території Польщі до УРСР комуністичними тоталітарними режимами Радянського Союзу та Польської Республіки у середині ХХ століття.

Учасники заходів хвилиною мовчання ушанували пам’ять про жертви депортації: безневинно убієнних польськими боївками та закатованих в польських концтаборах Береза-Картузька і Явожно автохтонних українців, а також вояків УПА, які загинули захищаючи українське населення на Закерзонні від нападу загонів Армії Крайової та Батальйонів Хлопських, забитих мирних мешканців спалених українських сіл.

Отець — Ігумен Антоній разом з хором Михайлівського Золотоверхого монастиря провів Поминальну молитву в пам’ять про жертви депортації.

У виконанні бандуристки Лариси Дедюх-Гриньків, заслуженої артистки України, нащадка депортованих прозвучали тужливі пісні: «Чуєш, брате мій» та «Із далекого краю».

В ході заходів відбулася презентація книги спогадів депортованих «У жорнах історії», яку нещодавно видало Київське товариство «Холмщина».

Під час заходів був оприлюднений лист звернення до організаторів та учасників Дня Пам’яті Оксани Юринець – народного депутата України, співголови Групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща.

У Дні Пам’яті взяв участь і виступив Володимир В’ятрович, Голова Українського інституту національної пам’яті, упорядник збірника документів «Польсько-українські стосунки 1942-1947 рр. в документах УПА», автор книги «Друга польсько-українська війна 1942-1947 рр.».

Учасниками заходів до Дня Пам’яті було прийнято Звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України.

Репортаж про річницю депортації за участі членів товариства див. в архіві телекомпанії ZIK за 7 вересня у вечірній рограмі «Перші про головне» (21:00) https://www.youtube.com/watch?v=BONLYM7qEHw&t=19m35s та в інтернет-виданні «Історична правда» (стаття члена товариства Зої Шалівської «Від польського терору до радянського колгоспу. Депортація української родини з Польщі» за 7 вересня http://www.istpravda.com.ua/columns/2017/09/7/150292/).

З повагою,

Голова Київського товариства «Холмщина»
Степан Романюк