Про товариство

Київське товариство депортованих українців «Холмщина» імені Михайла Грушевського — ветеранська правозахисна неприбуткова громадська організація, була зареєстрована 24 квітня 2002 року. Мета діяльності товариства — консолідація зусиль депортованих українців та їх нащадків, які проживають у місті Києві та Київській області на відновлення справедливості, поновлення прав, відшкодування моральних і матеріальних збитків, завданих примусовим виселенням; збереження історичної пам’яті, духовної і матеріальної культури найзахіднішої гілки українства, увічнення пам’яті жертв депортації сотень тисяч етнічних українців з території Польщі в 40-х роках XX століття.

Серед завдань товариства на чільному місці, — збирання і видання спогадів та свідчень депортованих та їх нащадків, а також організація поїздок членів товариства до Польщі для відвідання історичної Батьківщини, впорядкування місць пам’яті і поховань своїх предків, а також жертв війни і політичних репресій.

Київське товариство є членом Європейського Союзу виселених і вигнаних народів, Об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння», Координаційної Ради товариств «Холмщина» в Україні, а також Київської міської організації Всеукраїнського товариства «Меморіал» імені Василя Стуса.

Товариство нараховує понад 200 активних членів. За останні роки ряди організації зросли практично втроє, як правило вже за рахунок нащадків депортованих, а також прихильників товариства.

Серед депортованих та їх нащадків — видатні вчені, науковці, визначні митці, дослідники історії Холмщини та українсько-польських взаємин: народні артисти, лауреати державних премій та міжнародних конкурсів; заслужені діячі науки, техніки і мистецтв, автори чисельних патентів на винаходи та наукових праць, серед яких 30 докторів та кандидатів наук, 19 осіб відзначених державними та відомчими нагородами, 65 учасників війни, а також інженери, педагоги, лікарі, економісти, будівельники, військові юристи які вносять вагомий вклад в розбудову незалежної України.

У п’яту річницю товариства правління встановило звання «Почесний член товариства», яке присвоєно двадцяти трьом видатним холмщанам, дослідникам Холмщини та історії українсько-польських взаємин.

У березні 2005 року на зборах товариства була ухвалена програма «Десять кроків для збереження історичної пам’яті», яка стала стратегічним і організаційним документом в його подальшій діяльності.

З метою вирішення нагальних проблем відновлення справедливості та поновнення прав депортованих товариством направлялись чисельні звернення до Конституційного Суду України щодо надання офіційного тлумачення Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині надання статусу учасників війни особам, які були примусово переселені в Україну з території Польщі у 1944—1946 рр.; Президента України з проханням розв’язати комплекс проблем, породжених депортацією; Ради Європи, Європейського Союзу, ОБСЄ, Верховної Ради України, Сейму Республіки Польща, Президентів України і Польщі з вимогою відновити історичну справедливість і правду про геноцид етнічних українців, здійснений польським тоталітарним режимом у XX столітті та розв’язання нагальних проблем , породжених примусовим переселенням українців з території Польщі; Європейського Союзу вигнаних і виселених народів з проханнями ініціювати на саміті Україна — Європейський Союз розгляд питання про виконання Україною її міжнародного договірного обов’язку з надання компенсації репатрійованим за Угодою від 9 вересня 1944 року з Польщі особам і їхнім нащадкам (за прикладом східноєвропейських і балтійських країн); Патріарха Київського і всієї України-Руси, Кардинала Греко-Католицької Церкви, Керуючого справами патріархії Української Автокефальної православної церкви з проханням звернутись до католиків Польщі щодо виявлення християнської турботи про осиротілі українські цвинтарі, які знаходяться у занедбаному стані в покинутих українськими переселенцями селах.

Правлінням для членів товариства організовувались поїздки на Холмщину для відвідання своїх сіл, церковних урочистостей, які регулярно відбуваються в м. Холмі, селах Турковичі і Березно; вечори-пам’яті видатних холмщан, зустрічі з науковцями-дослідниками історії Холмщини та українсько-польських взаємин, керівниками українських товариств та об’єднань українців у Польщі, перегляди хронікально-документальних фільмів про депортації, визначних холмщан та сучасну Холмщину; відвідання концертів, надання за сприяння Київського Братства ОУН-УПА благодійної допомоги депортованим, а також стаціонарного їх лікування на базі Українського госпіталю для воїнів інтернаціоналістів «Лісова пісня» у Пущі Водиці.

У співпраці з Історико-меморіальним музеєм Михайла Грушевського товариство брало активну участь у холмських відзначеннях 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського. Члени товариства приймали участь у вечорі-пам’яті жертв примусово переселених етнічних українців, який відбувся в Національній Опері України з нагоди 60-х роковин початку виселення з Польщі та вечорі-реквіємі присвяченому 60-м роковинам Акції «Вісла», за участі Президента України, який відбувся у Львівському національному театрі опери і балету ім. С. Крушельницької; вшануванні жертв політичних репресій та голодоморів в Україні; відкритті пам’ятників Михайлу Грушевському в селі Лісники Київської області та «Жертвам терору і депортації українців Холмщини у 1938—1947 рр. » біля бувшого холмського села Пісочне Львівської області.

У співпраці з Українським інститутом національної пам’яті товариство провело мітинги-реквієми та Пам’ятні академії до 100-річчя першої депортації, 70-х роковин другої депортації і 65-х роковин Акції «Вісла».

У співпраці з ВО «Свобода» були проведені підкомітетські слухання у Верховній Раді України «Трагедія українців Закерзоння — злочин комуністичного режиму», а також підготовлений та внесений у Верховну Раду законопроект «Про вшанування жертв депортації та етнічних чисток з ознаками геноциду».

Із залученням кваліфікованих юристів товариство підготувало власний проект Закону «Про визнання депортованими українців, примусово виселених з території Польщі», яким відповідно до Загальної декларації прав людини (1948 р.), Конвенції про захист прав людини (1950 р.), Конституції України планувалось відновити історичну справедливість щодо депортованих українців визначити їх правовий статус, поновити їхні права на відшкодування моральних і матеріальних збитків, завданих внаслідок примусового виселення.

Цей законопроект був переданий для опрацювання у Верховну Раду України, Міністерство юстиції, а також Уповноваженому Верховної Ради з прав людини.

Правління Товариства підтримує тісні зв’язки з усіма громадськими організаціями, які об’єднують депортованих українців, що компактно проживають у Волинській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській і Тернопільській областях. З ініціативи Київського товариства збори керівників товариств депортованих українців прийняли Ухвалу про вступ до Європейського Союзу виселених і вигнаних народів (скорочена англійська назва EUEEP) та делегували Київському товариству “Холмщина» повноваження представляти у даному Союзі їхні інтереси. Згідно з Ухвалою Генеральної асамблеї Європейського Союзу виселених і вигнаних народів Київське товариство «Холмщина» з 1 січня 2009 року є повноправним членом цієї поважної європейської організації, в якій презентує практично всі обласні товариства, які об’єднують депортованих українців.

Делегація товариства брала участь у зборах Генеральної асамблеї Європейського Союзу вигнаних і виселених народів, яка проходила у м. Трієсті (Італія). З ініціативи делегації під час Генеральної асамблеї відбулися складні переговори з делегацією кресових організацій Польщі.

Товариство завершило збір спогадів та свідчень депортованих холмщан та надало дозвіл на передрук багатьох спогадів науковому виданню «Від депортації до депортації» та книжковому виданню «Бібліотека Закерзоння» (Канада), які їх надрукували.

На пожертви членів Товариства майстер іконописного живопису Михайло Гайовий, член Спілки художників України виконав копію Ікони Холмської Божої Матері, яку було подаровано храму Святого Миколая (Миколи Притиска), що знаходиться на Подолі у Києві.

Спільно з Управлінням у справах національностей і міграції Київської держадміністрації для активу національно-культурних товариств та земляцтв столиці проведено два семінари, присвячених трагедії етнічних українців Польщі, та 60-им роковинам операції «Вісла».

Щорічно товариство на запрошення блаженнішого Авеля, архієпископа Холмського і Люблінського, а також Українського товариства допомагало членам товариства оформлювати понад 50 шенгенських віз для поїздки в Польщу та інші європейські країни.

Товариство організувало поїздку знімальної групи тележурналістів Національної телекомпанії Україні до Польщі для підготовки телевізійної програми та документального фільму. З цією метою журналісти відвідали міста Холм, Люблін, Варшаву та багато сіл на Холмщині, з яких були виселені етнічні українці, а також меморіальний комплекс, який увічнив пам’ять про жертви Сагриня. Взято численні інтерв’ю: у двох депутатів польського Сейму, архієпископа Авеля, режисера фільму «Акція Вісла» — Ядвіги Новаковської, голів товариств «Холмщина» у Луцьку, Рівному та Києві, свідків політичних репресій та депортацій, які мешкають як у Польщі, так і в Україні.

На 5-му телевізійному каналі у рамках програми «Машина часу» відбулося сім тематичних випусків з використанням відзнятих відеоматеріалів про трагедію українців Холмщини та історію українсько-польських взаємин.

З використанням спогадів та в співпраці з журналістами у провідних засобах масової інформації були опубліковані цілий ряд нарисів та статей про депортацію етнічних українців, звернення до українських та польських органів законодавчої та виконавчої влади.

На прохання Правління Служба безпеки України передала товариству  5-ти томне видання «Польща та Україна в 30-х роках XX ст. (невідомі документи з архівів СБУ та МВС Республіки Польщі)

Створено двомовний веб-сайт товариства, який можна знайти за адресою: http://www.holm-kyiv.org.ua. Зараз здійснюється робота щодо його модернізації та оновлення змістовної частини.

На загальних зборах розглядались актуальні питання життя і діяльності товариства, українсько-польських стосунків, декларації, звернення, законопроекти, основні заходи, прийом нових членів, вручення вітальних листів ювілярам — достойникам, вшанування пам’яті членів товариства які відійшли у вічність, а також жертв війни і політичних репресій на Холмщині.

Щорічно проводились поздоровлення членів товариства листівками з Різдвом та Великоднем, а також організовувались для них новорічно-різдвяні гостини з колядками та щедрівками у виконанні фольклорних гуртів.

До 15-річчя товариства створений короткометражний документальний фільм «Вкрадена Вітчизна», видана книга спогадів та свідчень депортованих та їх нащадків «У жорнах історії», планується проведення пам’ятної Академії «Пам’ятаймо отчий край!».

Більш детальніша інформація про діяльність товариства відображена у офіційних документах та Хроніці основних подій та заходів за останні п’ятнадцять років.

Степан Романюк,
голова Київського товариства «Холмщина»
ім. Михайла Грушевського